Якщо ви хочете урізноманітнити раціон, а також порадувати близьких різними копченостями, варто придивитися до домашнім коптильням. Адже представлені в магазинах продукти цієї категорії не завжди відповідають всім показникам якості. Тому значно краще приготувати їх самостійно.

Різновиди домашніх коптилень

Знання видів і їх особливостей дозволить не помилитися з покупкою. Розрізняють:

  • електричні;
  • газові.

Найбільш поширеними в домашніх умовах є саме електричні моделі. Головною перевагою є те, що вони працюють від мережі. Крім цього, користувачі можуть вибрати моделі, в яких є великий діапазон температур, завдяки цьому можна застосовувати як холодне, так і гаряче копчення. Крім цього, вони прості в експлуатації, завдяки чому, їх можуть використовувати як початківці кухаря, так і професіонали.

Газові коптильні також поширені. Як джерело тепла виступають камені, дерев'яна стружка, яка починає тліти під впливом вогню. Щоб усунути дим, рекомендується використовувати коптильню на кухні з продуктивною витяжкою. Також користувачі мають можливість вибрати модель, що має гідрозатвор. В такому випадку, необхідно влаштувати відведення диму, наприклад, за допомогою шланга.

Особливості коптилень

Ці пристрої можна використовувати як для гарячого, так і для холодного копчення. При цьому, в залежності від типу, продукти будуть сильно відрізнятися за смаком.

При гарячому копченні використовується гарячий дим. Процес приготування продуктів може займати від 40 хвилин до декількох годин, що залежить від типу їжі. В основному такий тип копчення використовується для нежирних сортів риби і м'яса. Також варто пам'ятати, що при такому способі копчення, продукти будуть мати не більший термін зберігання.

Холодне копчення може використовуватися протягом декількох діб. В такому випадку процес приготування здійснюється шляхом впливу на продукти диму невисокої температури. Термін придатності такої їжі значно більше, ніж при гарячому копченні.

При виборі, варто враховувати такі особливості, як:

  • глибина ємності (має бути достатня відстань від їжі до палива);
  • наявність отворів для вентиляції;
  • при виборі невеликих моделей, варто звернути увагу на наявність піддону;
  • режими роботи;
  • наявність термодатчиків, можливість автоматичного очищення і т. д.