Від прикрих подій на кухні ніхто не застрахований, і найбільш часто господині стикаються з пригорілої їжею на дні каструлі. Якщо звичайна побутова хімія може не впоратися з таким завданням, то завдяки підручним засобам, наявним в кожному домі, можна ефективно відмити посуд.

Основні способи

Перш ніж приступити до вибору методу очищення, необхідно визначити її тип. Наприклад:

  • емальовану каструлю не можна чистити абразивами і кислотами;
  • посуд з нержавіючої сталі не варто піддавати впливу хлору і аміаку;
  • алюміній може потемніти від соди;
  • посуді з антипригарним покриттям також протипоказані абразиви.

Приступати до очищення необхідно якомога раніше, краще відразу після охолодження поверхні. Для цього можна використовувати:

  • Сіль. Вона підходить для нержавіючої сталі, алюмінію, емальованої каструлі. Посуд необхідно обполоснути холодною водою, потім її вилити і на дно насипати щільний шар солі. Залишити на кілька годин, після цього нагар легко видаляється за допомогою звичайної губки. При сильному забрудненні процедуру, можливо, буде потрібно повторити.
  • Кип'ятіння досить ефективний спосіб для очистки всіх видів поверхонь, крім, алюмінієвих. При даному способі ємність наповнюють водою, додають 25 грам соди і після закипання, проварюють розчин 10 хвилин. Після цього треба дати охолонути воді і помити посуд звичайним способом.
  • Активоване вугілля добре очищає пригоріле молоко і його можна використовувати на алюмінієвій, нержавіючої емальованої поверхні. Подрібнивши таблетки до порошкоподібного стану, необхідно засипати ними дно і залишити на 40 хвилин, після цього промити звичайним способом. Залежно від діаметра дна потрібно від 4 до 8 таблеток.
  • Суміш соди і солі - вона підходить для емалі і алюмінію. Спочатку треба приготувати кашку з рівних частин соди, солі і води, потім розподілити її по поверхні і залишити на добу. Після цього кашка видаляється, ємність заповнюється водою і кип'ятити 30 хвилин, потім промивається звичайним способом.
  • Оцет, лимонна кислота, сік лимона - підходить для всіх поверхонь. Дно треба залити активною речовиною і залишити на дві години, після цього помити каструлю звичайним миючим засобом. Така чистка дуже корисна для алюмінію, після неї пропадає темний наліт.

Якщо пригоріла каструлю треба очистити швидко, то можна використовувати спеціальні засоби для видалення жиру. Їх необхідно нанести на нагар і залишити на кілька хвилин, після чого промити великою кількістю води.

Перед використанням треба ознайомитись з інструкцією виробника, тому що можуть бути обмеження по використанню на деяких поверхнях.