Наявність на прилавках магазинів величезного асортименту кухонного посуду від різних виробників, ставить багатьох господинь в скрутне становище при виборі каструлі. Думка про те, що чим дорожче начиння, тим краще, не завжди працює, тому при виборі варто керуватися не цінником або назвою бренду, а орієнтуватися на матеріал виготовлення, а для цього необхідно знати його експлуатаційні властивості.

Емальовані вироби

Багатьом емальовані каструлі і сотейники знайомі давно, ще зовсім недавно ними користувалися практично на кожній кухні. Варто відзначити, що і сьогодні такий посуд користується великою популярністю. Посуд, покритий емаллю, характеризується: < /p>

  • безпекою;
  • невеликою вагою;
  • доступною ціною.

Безпека використання зберігається до тих пір, поки покриття не має сколів, якщо в результаті необережного або тривалого використання на емалі з'явилися сколи або тріщини, то каструлею користуватися не можна із-за попадання іонів металу в їжу.  

Нержавіюча сталь

При виготовленні кухонного посуду з нержавіючої сталі використовується метал не в чистому вигляді, а сплав, що містить:

  • залізо;
  • нікель;
  • хром.

В залежності від процентного вмісту хрому і нікелю, каструлі з нержавіючої сталі мають маркування на дні посуду, вона представлена цифрами, наприклад, 18/10, 12/13, 12/18. Перша цифра позначає процентний вміст хрому, а друга - нікелю. Дане позначення визначає якість, чим воно вище, тим краще.

Часто такий посуд має багатошарове дно, за рахунок цього відбувається рівномірний розігрів поверхні і приготування.

Чавун

В таких виробах їжа практично не пригорає і швидко готується, проте, чавун схильний до корозії, і в ньому не можна зберігати приготовану страву.

Жароміцне скло і кераміка

Такі каструлі з'явилися відносно недавно і сьогодні користуються великою популярністю. Їх можна використовувати на варильних поверхнях і в духовках, в них можна зберігати продукти, однак, вони можуть тріснути від температурних перепадів.

Силікон

Найбільшою популярністю користуються силіконові форми для випічки, вони мають різний розмір і форму, добре переносять високі температурні перепади, тому форми можна використовувати для випічки і для заморожування, тісто не пристає до стінок.

Для тих, хто втомився відмивати лист від залишків м'яса, риби й іншого, існують силіконові килимки для випічки. При їх використанні, поверхня не треба змащувати олією, наприклад, при випіканні пиріжків або приготуванні курки, можна бути впевненою в тому, що продукти не прилипнуть до поверхні.

Важливо й те, що силікон гнучкий матеріал, він не займає багато місця при зберіганні, його можна мити в посудомийній машині.