Сучасний високотехнологічний цифровий світ, немислимий без використання компактних автономних елементів живлення - батарейок. Викидаючи розряджений циліндрик в сміття, мало хто замислюється про можливі наслідки.

У той же час, за все одна батарейка здатна легко отруїти 20 квадратних метрів ґрунту; одна батарейка- забруднити важкими металами 400 літрів прісної води; викинута в лісовій зоні батарейка - зробити непридатними умови життя для двох дерев, двох кротів та одного їжака. При цьому, згідно зі статистикою, в одній тільки Україні щодня продається до 12 тонн батарейок. А правильно утилізується, на жаль, менше 1%.

Перед вченими і конструкторськими умами сьогодні встала на весь зріст серйозна задача: утилізація використаних продуктів цивілізації і технічного прогресу, які, виходить, набагато простіше виготовити, ніж згодом знешкодити.

Показово, що така країна як Японія, відома як самого запеклого борця за чистоту і збереження навколишнього середовища, не знайшовши досить оптимальною і повної технології утилізації, старанно збирає і зберігає утилізувати і акумулятори до кращих часів. У Нью-Йорку законодавчо заборонено викидати батарейки в сміттєві контейнери, а виробники і великі магазини зобов'язані організувати їх збір, щоб уникнути великих штрафів. В Євросоюзі в вартість батарейок закладений певний відсоток на утилізацію, і в магазині, здавши старі, покупець отримує нові зі знижкою. Пункти по збору батарейок відкриті повсюдно. Лідером вважається Бельгія, здатна зібрати і переробити близько половини всіх використаних батарейок.

В Європі є 3 заводи з переробки батарейок і акумуляторів. І один з них знаходиться у Львові. Називається ДП «Аргентум», він може переробляти 1 тонну батарейок в день. І дуже зацікавлений в цьому.
При цьому, для подальшого використання, зберігаються дуже цінні ресурси: залізо, свинець, графіт, ртуть, важкі і рідкісні метали та ін.

Якщо ж батарейка просто викинута на звалище, вона досить швидко пошкоджується, розпадається і з дощем шкідливі речовини в чистому вигляді, або в складі солей, лугів і інших з'єднань, потрапляють в грунт і підгрунтові води, збільшуючи тим самим площу забруднення. При загорянні ж, отруйні сполуки потрапляють в повітря і розносяться на значні відстані.

Для організму людини, шкідливі насамперед канцерогени містяться в невинних на перший погляд батарейках:
свинець - при накопиченні він загрожує кістковим тканинам, нервовій системі і ниркам;
кадмій - становить загрозу для крові, нирок і легень;
ртуть - вражає мозок, центральну і периферичну нервову систему;
нікель, цинк - викликають шкірні захворювання, дерматити;
луги - опіки шкіри і слизових оболонок.

Саме тому, змінюючи в черговий раз харчування в гаджеті, кожному з нас слід задуматися, куди подіти використану батарейку. Це можуть бути пункти прийому вторсировини, а також ємності для використаних батарейок в супермаркетах.

Група активістів у Facebook https://www.facebook.com/batareiky/?hc_location=ufi на їх сторінці можна прочитати про зміну законодавства про утилізації батарейок пункти прийому використаних батарейок і багато іншого.

А на цій мапі https://www.epochtimes.com.ua/maps/recycle/kyiv.php можна знайти пункт прийому батарейок прямо в вашому районі.