Серед численних свят, що відзначаються в Україні, Різдво Христове особливо любимо і шановане. Його святкують навіть ті віруючі (а іноді і не тільки віруючі), хто не особливо стежить за церковним календарем.

Для більшості з нас це свято радості, надії, дійсно сімейний день. Примітно, що він відзначається не тільки в Україні, але також в більшості країн Європи і в США, хоча дати святкування залежать від офіційно прийнятого в конкретній країні церковного календаря.

Вважається, що Різдво, або Народження Сина Божого, стало початком нової ери. І саме з нього ми ведемо сучасне літочислення. Тому ставлення до цього свята дуже серйозне.

Святкування Різдва часто стає приводом для збору всієї сім'ї за столом, і тому не дивно, що воно пов'язане з такою кількістю традицій. Давайте розглянемо найвідоміші з них.

Різдво - це сім'я, святковий стіл і кутя

Особливістю різдвяних традицій є те, що це свято є саме сімейним. Причому, не обов'язково йдеться про кровних родичів - друзі і сусіди теж вітають один одного. А часом і збираються за одним столом. Ось про столі давайте докладніше.

  • Святкування починається в Святий вечір, і вечерю є одночасно закінченням дуже суворого 40-денного посту. За традицією, за столом прийнято збиратися після появи на небі першої зірки, яка символізує провідну Віфлеємську зірку. Після цього слід молитва, запалюється різдвяна свічка, і можна приступати до трапези.
  • На стіл накривають ошатну скатертину, ставлять найкрасивіші столові сервізи. У цей вечір можна вибрати не тільки келихи, але і святкові склянки. Особливо популярні набори, оформлені в національному стилі.
  • На столі має бути 12 страв - за кількістю апостолів. Головна страва - це кутя, але до неї також обов'язково повинен бути узвар, розлитий в глечики.
  • У день Різдва (7 січня або 25 грудня) прийнято ходити колядувати - співати пісні, бажаючи господарям будинку благополуччя, і отримуючи взамін цукерки або інші маленькі подарунки.
  • Цікаво, що у кожної країни є свої традиції святкування Різдва. Так, в Польщі прийнято розкладати сіно під скатертиною і на підлозі, для угорців дуже важлива церковна служба в вечір напередодні Різдва. А в деяких українських регіонах стіл прикрашають Дідухом - снопом вівса або пшениці, на якому багато вузлів, і якому вив'язують 4 ноги. Це символ благополуччя в новому році.

Існує чимало цікавих традицій святкування Різдва Христового. І завжди вони спрямовані на те, щоб об'єднати рідних і близьких під одним дахом. А як ви святкуєте Різдво? Яких традицій дотримуються у вас вдома?