HEPA (англ. High Efficiency Particulate Air або High Efficiency Particulate Arrestance) - перекладається як високоефективне утримання часток.

Які вони бувають?

HEPA фільтр - це фільтр тонкої очистки, завдання якого видаляти з повітря частинки найдрібнішого пилу від 0,1 до 0,5 мікрон. Клас таких фільтрів визначається міжнародними стандартами.

HEPA фільтри діляться на класи за кількістю частинок, які вони затримують:

EPA 10 - 85%

EPA 11 - 95%

EPA 12 - 99.5%

HEPA 13 - 99.95%

HEPA 14 - 99.995%

ULPA 15 - 99.9995

ULPA 16 - 99.99995%

ULPA 17 - 99.999995%

HEPA фільтр повинен мати якомога більшу площу фільтрації. Саме тому фільтруючий матеріал складають у формі гармошки і вклеюють в пластикову рамку. HEPA фільтри бувають з різних матеріалів. Але найкращим матеріалом є папір. Великі HEPA фільтри краще за маленьких, так як маленькі фільтри за рахунок малої площі швидко забиваються, що погіршує силу всмоктування повітря і сприяє тому, що двигун нагрівається швидше.

Як це працює?

Ефект дифузії. Працює для самих частинок менше 0.1 мкм. Ці частинки мають малий розмір і знаходяться в постійному хаотичному русі. Стикаючись з молекулами повітря їх траєкторія коливається, відхиляючись від повітряного потоку, і в підсумку частка осідає на волокно фільтра.

Ефект інерції. Працює для частинок з діаметром більше 0,3 мкм. Частинки такого розміру не оминають волокна, а завдяки інерції йдуть по траєкторії в потоці повітря. Вони стикаються з волокнами і осідають на них.

Ефект зачеплення. Найскладніше посадити частки з проміжним діаметром. Інерція їх руху ще не досить сильна. Але дифузія ще працює слабо. Такі частинки називаються «Частками з максимальною проникаючиєю здатністю», що перекладається як Most Penetrating Particle Size (MPPS). Ефект зачеплення в повній мірі діє на всі частинки - і на великі і на дрібні.

Виходячи з вищесказаного, чим більше частинок налипають на тканину HEPA фільтра і на один одного, тим ефективнішим сам фільтр стає. До моменту поки повітряний потік не перестане проходити через нього. Тобто поки він просто не заб'ється.

Як часто міняти hepa фільтр пилососа?

Міняти HEPA фільтр потрібно в залежності від рекомендацій виробника - фільтри, що миються, змінюють як правило 1 раз на рік, що не миються - 1 раз в 6 місяців.

- по ступеню зносу (адже пилососити квартиру 1 раз в тиждень або будинок 2 рази в тиждень має величезну різницю)

Способи очищення hepa фільтра

Хепа фільтри діляться на одноразові і багаторазові. Це залежить від того, з якого матеріалу вони виготовлені.

Одноразові hepa фільтри складаються зі скловолокна і декількох шарів паперу. Такі фільтри мити не можна. Вони деформуються і втрачають свої властивості.

Їх можна продувати пилососом в зворотньому напрямку. Але після кількох таких очисток вони перестануть давати ефект.

Багаторазові hepa фільтри складаються з фторопласту. Такий фільтр миють без застосування миючих засобів. Його не можна терти щіткою щоб не зіпсувати.

А як ще відбувається фільтрація повітря в пилососі?

У пилососі додатково фільтрує повітря:

- Фільтр грубої очистки

- Мішок із тканини

- Синтетичний мішок

- Паперовий мішок

- Аквафільтр

- Поролоновий фільтр

На додаток до Хепа фільтру можна вибрати пилосос з додатковим варіантом фільтрації.

Хепа фільтри були розроблені для застосування в приміщеннях, де необхідно дотримуватися високого ступіню чистоти повітря. Тому вони дуже виправдані для використання людьми з алергією (в пилососах і очисниках повітря в приміщеннях).