Хеллоуїн 2018

Хеллоуїн щороку святкується в ніч з 31 жовтня на 1 листопада. За переказами стародавніх кельтів, в культурі яких рік ділився на дві частини - світлу і темну, в цей день закінчувалося літо, тобто світла половина, і починалася зима - темна половина року.

Історія виникнення свята

Свято Самайн налічує більше 2000 років. Святкувався він на території Шотландії та Ірландії. Населяли їх на той час Кельти, які були язичниками. Це було свято збору врожаю, закінчення літа і день, коли межі між двома світами - світом живих і світом мертвих -  стоншується. Мертві безперешкодно ходять по землі. У цей день кельти гасили всі вогні у себе в будинках, що б духи не знайшли дорогу в їх житло. Надягнувши на себе шкури і страшні маски, щоб відлякувати від себе духів, розпалювали величезні багаття, біля яких здійснювали обряди і приносили в жертву тварин.

Завдяки емігрантам Хеллоуїн потрапив в Америку і Канаду, де на сьогоднішній день може зрівнятися за розмахом тільки з Різдвом. Також це барвисте свято в наш час святкують в Японії, Франції, Німеччини, України, Китаї (там це день поминання предків) і ще в багатьох країнах по всьому світу.

В 9 столітті після прийняття Християнства 1 листопада почали відзначати День всіх святі - All Hallows s Eve, що в скороченні трансформувалося в Halloween. Так Самайн став більш звичним для нас Halloween.

Легенди Хеллоуїна

З Хеллоуїном пов'язано багато легенд. Найцікавіша розповідає про Ліхтарі Джека.

Отже, жив на світі скупий коваль Джек. Ще й любитель випити. Прийшов час Дияволу забрати його до себе, на що хитрий коваль відповів згодою, але перед цим попросив випити разом на останок. Випили вони з Дияволом по чарці, по другій, а після третьої Джек попросив його перетворитися в монетку, щоб розплатитися за випивку. Диявол перетворився в монетку, коваль заховав її в кишеню, де лежав освітлений хрестик. Диявол виявився замкненим в кишені і ніяк не міг прийняти свою первинну форму. Джек погодився випустити його в обмін на те, що він десять років не буде його чіпати.

Прийшов до нього Диявол через десять років. Джек погодився піти з ним, але на останок попросив дістати соковите яблуко, яке висело на дереві над ним. І як тільки Диявол заліз на дерево, Джек намалював на стовбурі хрест і замкнув його на яблуні. Обіцяв він випустити свого бранця, якщо той пообіцяє не чіпати Джека ніколи. На тому і порішили. Джек помер через два роки. На небо його не пустили ангели. Надто вже жадібним і хитрим був Джек. А в пекло коваля не пустив Диявол, стримавши своє слово. Але йдучи в темряву, Джек попросив у Диявола вугіллячко, щоб освітлювати собі шлях в непроглядній пітьмі і гарбуз, в яку він сунув вугіллячко, що б не обпалювати собі руки.

Так і залишився Джек, неприкаяної душею, бродити по землі до судного дня.

Ворожіння на Хеллоуїн

Цікаво, що Хеллоуїн схожий зі святом Святок в нашій культурі. У цей день дівчата ворожили, бажаючи дізнатися про своє майбутнє, дізнатися, коли і за кого вийдуть заміж.

Один з варіантів ворожіння був таким: потрібно було піднятися спиною по сходах, в темному будинку зі свічкою в руці і підійти до дзеркала. Дивитися в нього уважно і тоді можна побачити вигляд майбутнього чоловіка. Якщо свічка згасне в процесі, дівчина, на жаль, помре незаміжньою.

Костюми на свято

Якщо раніше люди надягали шкури і маски тварин, то в наш час найпопулярнішими для цього дня костюмами є Дракула, вампір, скелети всіх видів, Франкенштейн, мумія, гарбуз, відьма і все в цьому дусі. Чим більше бутафорської крові і чим темніше, тим краще. А також, макіяж наводить жах не тільки на духів, але і на оточуючих.

Святкова випічка

Так як Самайн спочатку святкували як свято врожаю, його символом є яблуко. Так що в цей день найпопулярнішими стравами стануть пироги і пряники з яблук. Свіжі яблука і яблучний чай.

В Ірландії з давніх часів залишилася цікава традиція. Напередодні Хеллоуїна печуть хліб під назвою бармбрек. У нього кладуть шматочок тканини, горошину, деревинку, колечко. Таким чином присутні хочуть передбачити майбутнє. Того, кому попалася тканина, найближчим часом очікують злидні, горошина пророчить, що весілля скоро чекати не варто, деревинка передбачала проблеми в сімейному житті, монетка - до багатства, а колечко - до швидкого весілля.

Святкові саморобки

Зараз можна знайти дуже багато ідей для святкових саморобок в оранжево-чорних тонах. Які, по праву є кольорами Хеллоуїна.

Найпопулярніша і найефектніша саморобка - Ліхтар Джека. Діти будуть у захваті від спільного вирізання страшної пики на гарбузі.

Досить взяти великий гарбуз, ложку, маркер, ніж та свічку. Зрізаємо верхівку, вичищаємо м'якоть ложкою, за трафаретом або за допомогою фантазії малюємо страшне обличчя, вирізаємо ножем по контуру і ставимо всередину свічку.

Якщо зробити кілька таких прикрас, будь-який будинок знайде святкову і таємничу атмосферу.

Веселого Вам Хеллоуіну!